Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii została powołana przez Wójta Gminy Wieniawa do realizacji zadań związanych z profilaktyką, zapobieganiem zjawiskom patologicznym, motywowaniem i kierowaniem osób uzależnionych na leczenie, opiniowaniem punktów sprzedaży alkoholu, kontrolowaniem przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości przez sprzedawców napoi alkoholowych.
Do zadań Komisji należy w szczególności:
- inicjowanie, monitorowanie i ocena działań w zakresie określonym w art..4 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi;
- motywowanie osób uzależnionych od alkoholu do podjęcia dobrowolnego leczenia odwykowego lub w przypadku odmowy -podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego;
- prowadzenie kontroli przestrzegania warunków sprzedaży, podawania i spożywania w punktach sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy, również w późnych godzinach wieczornych i nocnych;
- wydawanie opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z zasadami usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych określonych w stosownej uchwale Rady;
- na wniosek organu prowadzącego postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wyrażenie opinii o uwzględnieniu we wniosku przedsiębiorcy zakazów określonych w przepisach art. 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii w Wieniawie prowadzi sprawy o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego wobec osób nadużywających alkoholu. Podanie o obowiązku leczenia odwykowego można przesłać pocztą lub przynieść osobiście:
Ramowy przebieg sprawy o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego
- Złożenie wniosku.
- Wezwanie osoby, wobec której toczy się postępowanie, wnioskodawcy oraz świadków na posiedzenie Komisji,(jeżeli niewskazane jest, aby świadkowie byli wzywani na jedną godzinę z osobą nadużywającą alkoholu należy to zaznaczyć we wniosku). W przypadku, gdy osoba nadużywająca alkohol zgłosi się na posiedzenie Komisji i zobowiąże do dobrowolnego leczenia, Komisja zawiesza sprawę do ponownego zgłoszenia przez wnioskodawcę lub wzywa osoby zainteresowane na kolejne posiedzenie.
- Nie zgłaszanie się osoby nadużywającej alkoholu na posiedzenia Komisji nie wstrzymuje biegu sprawy.
- W przypadku istnienia wątpliwości czy osoba, wobec której toczy się postępowanie ma problem z alkoholem lub akta sprawy zawierają zbyt mało danych, aby skierować ją na badania przez biegłego, Komisja prosi tą osobę, wnioskodawcę o podanie świadków, a w szczególnych przypadkach zwraca się do wybranych przez siebie instytucji z prośbą o udzielenie informacji.
- Komisja, osoby, wobec których toczy się postępowanie, a które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny kieruje na badania przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
- Jeżeli osoba, wobec której toczy się postępowanie w ciągu miesiąca nie zgłosi się na badanie przez lekarza biegłego wzywany jest wnioskodawca na posiedzenie zespołu.
- Komisja przesyła do Sądu Rejonowego w Przysusze wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie zastosowania obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Do wniosku dołącza zebraną dokumentację.
- Wnioskodawca zobowiązany jest do informowania Komisji o zaistniałych zmianach dotyczących osoby, wobec której toczy się postępowanie.