Dnia 28 kwietnia 2022 roku Rada Gminy Wieniawa Uchwałą Nr XXXVI.1.2022 przyjęła Gminny Program Osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 w Gminie Wieniawa. Celem programu jest zapewnienie usług wsparcia na rzecz Seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie Gminy Wieniawa, wpisujących się we wskazane w programie obszary (Moduł I), a także poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opasek na odległość” (Moduł II). Program realizowany jest przez Centrum Usług Społecznych w Wieniawie do 31.12.2022 r. Koordynatorem projektu jest Organizator Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych w Wieniawie Pani Balbina Starnawska (tel. 48 377 73 97).
Gmina Wieniawa na realizację Programu otrzymała wsparcie finansowe ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na podstawie art. 65 ust. 5 pkt. 1 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w zakresie realizacji zadania własnego określonego w art. 17 ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 poz. 2268 ze zm.):
Moduł I
Wartość dofinansowania: 504,00 zł
Całkowita wartość: 504,00 zł.
Moduł II
Wartość dofinansowania: 9.327,00 zł
Całkowita wartość: 9.327,00 zł
Plakat informacyjny: Korpus Wsparcia Seniorów Moduł I , Korpus Wsparcia Seniorów Moduł II
Dnia 09 czerwca 2022 r. Gmina Wieniawa reprezentowana przez Panią Edytę Wielgo – Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Wieniawie podpisała umowę z firmą SIDLY spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie na dostawę opasek telemedycznych (opasek „SOS”) w ilości 12 sztuk oraz świadczenie kompleksowej usługi całodobowego centrum teleopieki dla 12 osób na okres od 01.07.2022 r. do 31.12.2022 r..
Opaski wyposażone będą w co najmniej trzy z następujących funkcji: a) przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, b) detektor upadku, c) czujnik zdjęcia opaski, d) lokalizator GPS, e) funkcje obejmujące komunikowanie się z centrum obsługi lub opiekunami, f) funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 65 lat i więcej będzie prosta w obsłudze, np. będzie posiadać maksymalnie jeden przycisk. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji będzie on mógł zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika Centrum Usług Społecznych w Wieniawie lub wezwać służby ratunkowe.